Gönderiliyor...

PSA testi hangi yaşlarda yapılmalı? Amerikan önleyici hizmetler görev gücü yeni kararını açıkladı.

Kadın ve erkekte erken tanı amacıyla hangi yaşta hangi testin yapılmasının faydalı olacağını Amerika ve dünyada belirleyen en önemli kurumlardan biri,  kısa adı USPSTF olan 'Amerikan önleyici hizmetler görev gücü' dür.

Amerikan önleyici hizmetler görev gücü, yeni yayınladığı tavsiye kararı ile (8 Mayıs 2018) 55-69 yaş arasındaki erkeklerde periyodik PSA testi yaptırılmasının prostat kanserinin erken tanınmasında önemli olduğunu bildirdi. Aynı kurum 70 yaş üstü erkekler için ise PSA testinin yapılmasına gerek olmadığını bildirdi.

Amerikan önleyici hizmetler görev gücü, 55-69 yaş arasındaki erkeklerde periyodik PSA testi yapılma kararının doktor ve hasta arasındaki görüşme ile karar verilmesini, hastaya testin faydalarının ve olası bazı zararlarının (gereksiz stress vb.) anlatılmasını önermektedir. Özellikle hastanın babası veya erkek kardeşinde erken yaşta prostat kanseri teşhisi konmuş ise bu grup hastalara periyodik olarak PSA testi yapılmasının önermektedir.

PSA, kan testi olup normale nazaran yükselmesi prostat kanseri veya enfeksiyon gibi pekçok nedenden kaynaklanabilir. PSA, prostat kanserinin taranmasında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yukarıda anlatılan son tavsiye kararı ile PSA testinin önemi birkez daha vurgulanmış oldu.

 

19.05.2018