Gönderiliyor...

Prostat biyopsisi öncesi çekilen Multiparametrik Prostat MR, prostat kanserinin erken tanısını artırıyor

Multiparametrik prostat MR ile ilgili yapılan çalışmalrda prostat hastaları için yüz güldürücü sonuçlar gelmeye devam ediyor.

 

İngilterede geçtiğimiz Mart ayında dünyanın en popüler bilim dergilerinden olan The New England Journal of Medicine'de Multiparametrik prostat MR'nin önemini vurgulayan şimdiye kadar yapılmış en büyük çalışmalardan biri yayınlandı.

Bu çalışmanın kısa adı PRECİSİON olup, çalışma dünyanın 11 ülkesinden 25 araştırma merkezindeki bilim insanları tarafından yapıldı.

Bu çalışmanın 1. önemli sonucu : klasik prostat biyopsi öncesi yapılan Multiparametrik prostat MR, klasik prostat biyopsi yapılması gerekliliğini yaklaşık 3 hastanın 1'inde ortadan kaldırıyor. Yani gereksiz klasik prostat biyopsi yapılmasını önlüyor.

Çalışmanın 2. önemli sonucu: klinik olarak önemli prostat kanser (hızlı seyirli saldırgan prostat kanseri ) yakalanma oranını %12 artırıyor. Yani erken tanı ile saldırgan tipteki hızlı prostat kanserini tanıyarak hastaların tedavi şansını artırıyor. 

 

Multiparametrik prostat MR, prostat hastalığında her geçen gün popüleritesini artırıyor. 

PRECİSİON adlı geniş katılımlı ve dünyanın 11 ülkesinde yapılan bu son çalışmada bu popüleritesini desteklemektedir.

 

Sonuç olarak PSA değeri yüksek ve prostat biyopsisi düşünülen hastalarda, biyopsi öncesi Multiparametrik prostat MR yapılması prostat kanserinin tanı ve tedavisinde önemlidir.

 

13.07.2018