Gönderiliyor...

MR ile Hedefli Prostat Biyopsisi Nedir ?

Prostat kanserinin erken tanısında kullanılan MR ve Ultrason görüntülerinin aynı anda kullanıldığı, tüm dünyada ve ülkemizde en yeni prostat biyopsi yöntemidir. 

 

MR İLE HEDEFLİ PROSTAT BİYOPSİSİ NASIL YAPILIR ?

Biyopsi öncesi hastaya ilk olarak Multiparametrik prostat MR yapılır. MR’dan elde edilen görüntüler Ultrason cihazına yüklenir.  Bu görüntüler sayesinde sadece MR’da gözüken, ama ultrasonda gözükmeyen kanser şüphesi taşıyan alanlardan transrektal ultrason yöntemiyle biyopsi yapılır. Bundan sonraki işlemler klasik trasrektal ultrason işlemi ile benzerdir.

 

MR İLE HEDEFLİ PROSTAT BİYOPSİSİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ NELERDİR ?

  1. MR görüntüleri kullanılarak prostatta hangi alanların daha yüksek kanser riski taşıdığı belirlenir. Bu şekilde yapılan MR-Ultrason füzyon biyopsisi, klasik transrektal biyopsiye göre daha doğru sonuç verir. Hastalar erken ve doğru tanı alır.
  2. Prostattan özellikle şüphelenilen alanlardan daha az sayıda biyopsi yapılmasını sağlar.
  3. Kötü seyirli prostat kanserlerinin yeri MR ile saptanıp biyopsi yapılır. Erken tanı ile hasta erken tedavi şansını yakalar.  

 

MR İLE HEDEFLİ PROSTAT BİYOPSİSİNE GELİRKEN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR ?

Enfeksiyon riskini azaltmak için, biyopsi öncesi ve sonrası birkaç gün size antibiyotik verilecektir. İşleme aç gelinmesi gerekir. İşlem rektumun boş olması gerektiğinden kabızlığı olan  hastalarda müshil kullanımı gerekebilir. Detaylı prostat hazırlığı bilgisi ve diğer sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.